م ع ر ف ی - ک ت ا ب

م ع ر ف ی - ک ت ا ب

 

 

زبان رمزی قصه های پریوار / م . لوفلر - دلاشو / جلال ستاری / انتشارات توس / چاپ دوم ، تهران : 1386 / 261 ص / 2700 تومان

 

این کتاب بسیار وزین در 22 فصل به بررسی و رمز گشایی داستان های پریان می پردازد و تطبیق داستانها و افسانه های کهن را با الگوهای روانی معرفی شده توسط یونگ ( خودآگاه ، ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی ) مطرح می کند .

برای نمونه ، خلاصه یکی از این فصل ها را مرور می کنیم :

 

فصل دهم: شاه و ملکه

شاه ها در داستان های پریان ، نماد ومفهوم ناخودآگاه جمعی بوده و دختران آنها ، نماد ناخودآگاه فردی ...

معمولا ً در قصه ای پری وار ، دخترها توسط نامادری ها ، جادوگران و نیروهای شر و اهرمینی ، ربوده - زندانی و آزار شده و پدرانشان در قبال ایشان ، موضعی انفعالی و بی تفاوت اتخاذ می کنند . ( مثلا ً داستان سیندرلا - زیبای خفته و امثالهم .. )

اغلب همیشه شاهزاده ای هم از راه می رسد و دختر را نجات داده و پایان ماجرا ، با ازدواج آن دو و تولد فرزندان بی شمارشان رقم می خورد .

اگر شاه ، ناخودآگاه جمعی و دختر ناخودآگاه فردی باشد ؛ شاهزاده ی شوالیه ، نماد خودآگاه خود فرد است و پیوند خجسته ی شاهزاده خانم و شوالیه ی پیروز ، نشانه خیر و برکتی است که اتحاد ناخودآگاه فردی و خودآگاه پدید می آورد ؛ که این خیر و برکت ، در زبان رمزی ، به فرزندانی شاد و بی شمار تعبیر می شوند . 

 

+ به ماهان مومنی ، خودشیفته و ه . ز . ز چنانچه این کتاب وزین را نخوانده اند اکیدا ً  و جسارتا ً ، خواندنش توصیه می شود !

+ انتشارات توس ، کتاب های دیگری هم در این زمینه دارد که برای نمونه به دو مورد اشاره می شود ( مستقلا ً بعدا ً معرفی می شوند )

 

× ریخت شناسی قصه های پریان / ولادیمیر پراپ / دکتر فریدون بدره ای

× ریشه های تاریخی قصه های پریان / ولادیمیر پراپ / دکتر فریدون بدره ای

 

 

/ 5 نظر / 2 بازدید
بی پدر خودشیفته

ببينم شعر پروفايلت از نيما بود؟ مرغ مسكين زندگي زيباست/ زندگي بي گوهري اينگونه نازيباست... شايدم اشتباه مي كنم. دوباره قابل عوض كردي عشقم؟ خلاصه با شعره كه كلي حال كردم و خيلي انتخاب هوشمندانه و ظريفي بود... بعدم كتابه. چشم گيرم اومد حتما آبجي. ه.ز.ز كه فعلا مرحوم مغفور شده. جمعا الفاتحه مع الصلوات.[ماچ][قلب]

کیا

من از این پری ها همان سیندرلا را ترجیح می دهم ! [رویا]

کیا

[بغل] سفارشی برای سیندرلا بود ها !!